Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, October 18, 2012 at 11:44 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Thursday's detailed prep cross-country results

At Lower Woodland Park (3. 14 miles) *Top 8 teams advance to Sea-King meet Team scores (top 8) — Nathan Hale 30 points, Seattle Prep...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear


Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Metro League Championship

At Lower Woodland Park (3.14 miles)

*Top 8 teams advance to Sea-King meet

Team scores (top 8) — Nathan Hale 30 points, Seattle Prep 45, Bishop Blanchet 107, Bainbridge 109, Lakeside 136, Ingraham 141, O'dea 168, Chief Sealth 254

Individuals — 1, Joe Hardy, SP, 15:07*; 2, Andrew Foerder, NH, 15:50; 3, Max Leach, NH, 15:54; 4, Keenan Piper, SP, 15:56; 5, Henry Morris, BB, 16:13; 6, Stuart Smith, NH, 16:13; 7, Abebe Ferede, NH, 16:19; 8, Patrick McDermott, Ing, 16:23; 9, Gareth Jones, O, 16:24; 10, Keenan Leary, SP, 16:25.

*course record

KingCo 4A League Championship

At Lincoln Park (3.1 miles)

Team scores — Redmond 84 points, Eastlake 92, Garfield 93, Newport-Bellevue 122, Bothell 137, Skyline 145, Roosevelt 145, Ballard 189, Inglemoor 210, Issaquah 233, Woodinville 241.

Individuals — 1, Jamie Coughlin, Garfield, 15:30; 2, Keegan Symmes, Skyline, 15:32; 3, Cameron Stanish, Garfield, 15:33; 4, Adam Houston, Roosevelt, 15:38; 5, Johnathan Stevens, Redmond, 15:40; 6, Dylan Hayes, Garfield, 15:52; 7, Jordan Oldenburg, Eastlake, 16:00; 8, Michael Mendenhall, Inglemoor, 16:10; 9, Christophe Chamberland, Newport-Bellevue, 16:11; 10, Harry Engel, Redmond, 16:11.

WesCo 3A League Championship

At Cedarcrest GC (3.1 miles)

Team scores — Mountlake Terrace 70, Glacier Peak 74, Oak Harbor 81, Shorewood 85, Stanwood 105, Shorecrest 150, Everett 197, Meadowdale 206, Marysville Getchell 244, Marysville-Pilchuck 278.

Individuals — 1, Carter Osborne, Shorecrest, 16:06; 2, Jack Pearce, Mountlake Terrace, 16:07; 3, John Rodeheffer, Oak Harbor, 16:19; 4, Keagan Smith, Glacier Peak, 16:21; 5, Keenan Stephens, Shorewood, 16:31; 6, Tanner Nieman, Stanwood, 16:33; 7, Dominic Giordano, Meadowdale, 16:35; 8, Omar Abdulla, Shorewood, 16:42; 9, Yohans Tewolde, Mountlake Terrace, 16:46; 10, Clayton Richardson, Oak Harbor, 16:53.

WesCo 4A Conference Championship

At Cedarcrest Golf Course

Team scores — Kamiak 56 points, Jackson 57, Lake Stevens 71, Snohomish 98, Edmonds-Wooday 164, Cascade-Everett 169, Arlington 180, Lynnwood 206, Mount Vernon 216, Monroe 236, Mariner 355.

Individuals — 1, Aaron Roe, Jackson, 15:44; 2, Jadon Olson, Jackson, 15:51; 3, Jack Griffing, Edmonds-Woodway, 15:52; 4, Mason Nicol, Lake Stevens, 16:00; 5, Scott Schmitt, Lake Stevens, 16:03; 6, Alex Mitchell, Mount Vernon, 16:04; 7, Tomislav Smith, Kamiak, 16:08; 8, Ryan Bradford, Kamiak, 16:10; 9, Jerry Behrens, Kamiak, 16:12; 10, Brad Hodkinson, Snohomish, 16:13.

Sea-Tac League Championship

At Earlands Point Park (3.1 miles)

Team scores — Crosspoint Academy 31, Bear Creek 60, Chief Leschi 61, Shorewood Christiam 66, Rainier Christian 126.

Individuals — 1, Quinn Pariseau, Mt. Rainier Lutheran; 2, Russell Melin, Crosspoint Academy, 18:25; 3, Mikal Pattee, Crosspoint Academy, 18:53; 4, Hector Rendon, Chief Leschi, 18:58; 5, Garrett Boyd, Shorewood Christian, 19:03; 6, Steven Henderson, Mt. Rainier Lutheran, 19:17; 7, Seth Huschka, Crosspoint Academy, 19:20; 8, David Broaddus, Bear Creek, 19:35; 9, Joey Hollis, Bear Creek, 19:45; 10, John Reichel, Crosspoint Academy, 19:49.

Sea-Tac League Championship

At Earlands Point Park (3.1 miles)

Team scores — 1, Crosspoint 31; 2. Bear Creek 60; 3. Chief Leschi 61; 4. Shorewood Christian 66; 5. Rainier Christian 126.

Individuals — 1. Quinn Pariseau, Mount Rainier Lutheran, 18:24.

Metro Championship

At Lower Woodland GC (3.14 miles)

*Top 8 Advance to Sea-King districts

Team scores (top 8) — Lakeside 35 points, Bishop Blanchet 50, Holy Names 89, Nathan Hale 108, Seattle Prep 119, Bainbridge 144, Ingraham 198, Chief Sealth 217

Individuals — 1, Andrea Masterson, LS, 18:50; 2, Rebecca Delacruz-Gunderson, LS, 19:11; 3, Moria O'Connor-Lenth, HN, 19:40; 4, Lille Engelbrekt, BB, 19:45; 5, Signe Lindquist, Bain, 19:53; 6, Paloma Farkas, NH, 20:01; 7, Laura Marty, BB, 20:11; 8, Natalie Fox, LS, 20:21; 9, Kenaia Neumann, CS, 20:32; 10, Aimee Olsen, BB, 20:33.

Sea-Tac League Championship

At Earlands Point Park (3.1 miles)

Team scores — Chief Leschi 15.

Individuals — 1, Laurel Aaronson, Northwest Yeshiva, 23:03; 2, Taylor Livermore, Shorewood Christian, 23:36; 3, Bridget Daugherty, Bear Creek, 23:55; 4, Bridget Gibson, Crosspoint Academy, 24:24; 5, Anastasia Klein, Mt. Rainier Lutheran, 25:42; 6, Jamie Shaw, Crosspoint Academy, 25:58; 7, Eve Wilson, Chief Leschi, 26:04; 8, Sarah Zeitler, Tacoma Baptist, 27:03; 9, Danny Marcus, Chief Leschi, 30:02; 10, Katherine Buckley, Bear Creek, 30:25.

Wesco 3A League Championship

At Cedarcrest GC (3.1 miles)

Team scores — Glacier Peak 24, Oak Harbor 79, Stanwood 83, Shorecrest 126, Marysville Getchell 147, Mountlake Terrace 156, Shorewood 185, Meadowdale 203, Everett 219.

Individuals — 1, Amy-Eloise Neale, Glacier Peak, 17:01; 2, Katie Bianchini, Glacier Peak, 17:49; 3, Haley Suarez, Meadowdale, 18:39; 4, Mikayla Ingram, Glacier Peak, 19:04; 5, Gigi Vujovich, Shorecrest, 19:07; 6, Christina Wicker, Oak Harbor, 19:08; 7, Rachael Lefstad, Marysville Getchell, 19:13; 8, Megan Davis, Glacier Peak, 19:24; 9, Samantha Northrop, Glacier Peak, 19:28; 10, Alexandra Lasiblin, Oak Harbor, 19:31.

KingCo 4A League Championship

At Lincoln Park (3.1 miles)

Team scores — Redmond 75 points, Roosevelt 105, Eastlake 133, Issaquah 134, Woodinville 142, Inglemoor 151, Skyline 171, Garfield 186, Bothell 187, Ballard 187, Newport-Bellevue 198.

Individuals — 1, Chandler Olson, Woodinville, 18:03; 2, Kyra Burke, Inglemoor, 18:27; 3, Olivia Mancl, Roosevelt, 18:46; 4, Kelsey Dunn, Redmond, 18:53; 5, Jessica Spray, Newport-Bellevue, 18:54; 6, Natalie Sharp, Garfield, 19:00; 7, Cayla Seligman, Issaquah, 19:08; 8, Lila Rice, Redmond, 19:09; 9, Amber Rose, Inglemoor, 19:09, 10, Hannah Swanson, Roosevelt, 19:11.

WesCo 4A Conference Championship

At Cedarcrest Golf Course

Team scores — Snohomish 40 points, Henry M. Jackson 44, Kamiak 111, Lake Stevens 116, Arlington 119, Edmonds-Wooday 170, Lynnwood 193, Monroe 205, Cascade-Everett 233, Mount Vernon 245..

Individuals — 1, Mikayla Pivec, Lynnwood, 18:48; 2, Jessica Rawlins, Jackson, 19:01; 3, Brooke Kingma, Jackson, 19:07; 4, Kyla Shade, Snohomish, 19:09; 5, Mary Charleson, Jackson, 19:10; 6, Hailey Nyquist, Snohomish, 19:14; 7, Bri Gibson, Snohomish, 19:22; 8, Hannah Berntsen, Snohomish, 19:32; 9, Myesa Fixx, Kamiak, 19:37; 10, Emily Hyland, Jackson, 19:44.

News where, when and how you want it

Email Icon

Career Center Blog

Career Center Blog

5 tips for fighting job burnout


Advertising