Skip to main content
Advertising

Originally published Monday, April 9, 2012 at 10:47 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Monday's prep tennis results

WesCo Shorecrest 5, Lynnwood 2 Singles — Meera Limaye, S, beat Monica Kwong, 6-4, 6-2; Jennifer Sui, S, beat Cristina Borsan, 6-1...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

WesCo

Shorecrest 5, Lynnwood 2

Singles — Meera Limaye, S, beat Monica Kwong, 6-4, 6-2; Jennifer Sui, S, beat Cristina Borsan, 6-1, 6-1; Hannah Ham, L, beat Erica Pan, 7-5, 6-1; Arianna Garcia, L, beat Elissa Sutlief, 6-1, 6-2.

Doubles — Haley Monson-Janie Uppinghouse, S, beat Priscilla Vorng-Dalica Tuy, 6-2; 6-0; Keegan Monson-Lauren Rutter, S, beat Linda Wilson-Hailee Brodrick, 6-0; 6-0; Karena Tien-Rose Rice-Pelepko, beat Rachel Magnenat-Tiffany Ta, 6-1, 7-6(7-5).

Jackson 7, Arlington 0

Singles — Kelly Corbett, beat Kelsey Ghirardo 6-2, 6-2; Zita DaRe, beat Macy Mackey 6-0, 6-1; Mclanie Mortenson, beat Sara Deeter 6-1, 6-1; Quinn Michael, beat Emily Tripp 6-0, 6-4.

Doubles — Lilly Jacobsen-Maddie Haugen, beat Katrina Roys-Kyle Kilmer 6-0, 6-2; Hari Kim-Anna Smith, beat Bianca Carlson-McKenna Prause 6-0, 6-1; Sarah Kim-Anna Hong, beat Maya Manzano-Amber Olander 6-2, 6-4.

Glacier Peak 4, Everett 3

Singles — Nadean Al-Ali, G, beat Kindall Gordon, 3-6, 6-0, 6-4; Rosie Ellison, E, beat Rebecca Rodreguez, 6-0, 6-1; Mia Selin, G, beat Sierra Bove, 6-4, 6-4; Rebecca Prete, G, beat Madison Whitlock, 6-1, 6-0.

Doubles — Tierney Bagley-Adrienne Muramoto, E, beat Brie Rosales-Sierra Wright, 6-1, 6-1; Vanessa Diaz Kelsey, E, beat Parker Bahner-Nicole Stout, 7-5, 3-6, 7-6 (2); Olga Yarema-Ashley Green, G, beat Angelika Dzema-Vivian Baimuke, 6-0, 6-1.

SPSL 4A

Jefferson 4, Auburn 1

Singles — Lauren Thornquist, A, beat Cindy Park 6-0, 6-2; Michelle Lee, J, beat Nacole Schwoch 6-3, 6-1.

Doubles — Breanna Ziccarelli-Krista Nakamura, J, beat Karen Wentzke-Syndey Johnson 6-1, 6-3; Toni Mullen-Rileigh Qualls, J, beat Aly Siemion-Gabby Lee 3-6, 6-2, 6-2; Coco Hernandez-Tagoe-Gloria Oh, J, beat Maddy Johnson-Amber Valenzuela 6-0, 6-2.

Puyallup 4, Rogers 1

Singles — Hannah Martinson, R, beat Hailey Chadwick, 6-1; 6-0; Anna Flury, P, beat Stephanie Fleishman, 6-2; 6-0;

Doubles — Lauren Zehnder-Tyler Irwin, P, beat Lorin Lee-Breanna Uphaus, 6-4, 6-4; Lindsey Walker-Jamie Larson, P, beat Cailyn Teo-Antonia Maiwald, 6-4, 6-1; Jessica Gunns-Abbie Clements, P, beat Caelyn Pietila-Alyssa Porter, 6-3, 6-2.

Auburn Riverside 3, Beamer 2

Singles — Jessica Lancaster, AR, beat Alyssa Tyson, 6-4, 6-0; Lindsey Tyson, B, beat Carly Morgan, 6-0, 6-0.

Doubles — Taylor Lunka-Tori Kaufman, B, beat Jocelyn Patterson-Jillian Stanphill, 6-2, 6-4; Alex Neiman-Carson Heilborn, AR, beat Jenny Hoefel-Semiran Kaur, 7-6 (19-17), 5-7, 6-2; Natalie Jones-Brenna Bruil, AR, beat Jennifer Tran-Kylie Fisher, 7-5, 6-3.

Coed

Metro League

Bainbridge 10, Ingraham 1

Boys singles — Matt Alderson, B, beat Martin Horst, 6-3, 6-0; Jacob Christensen, B, beat Brandon Wong, 6-0, 6-0; Mark Scott, B, beat Julien Delpena, 6-0, 6-1.

Girls singles — Katie Jameson, B, beat Becca Allison, 6-4, 6-1; Jordan Ferguson, B, beat Adi Peterson, 6-1, 6-1; Sadie Dedon, B, beat Teal Stannard, 7-5, 6-1.

Boys doubles — Jack Pendleton-Cooper Hayes, B, beat Kenny Hua-Andy Tran, 6-3, 6-4; Ryan Bieber-Michael Bock, B, beat Joey Tangency-Andy Tran, 6-3, 6-0.

Girls doubles — Meghan Hill-Margaus Henderson, B, beat Katie Kelly-Amy Truong, 6-0, 6-2; Sally Mohmath-Mei Powell, I, beat Emma Stallworthy-Lia Hardy, 6-3, 7-6.

Mixed doubles — Merce Chamness-Mike Chaffee, B, beat Allison Kojima-Jacob Martin, 6-0, 6-3.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising