Skip to main content
Advertising

Originally published Thursday, March 29, 2012 at 10:02 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

AP all-state girls basketball teams

The 2012 Associated Press Washington all-state girls basketball teams:

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

GIRLS

State player of year, all classifications — Heather Corral, Prairie,

Class 4A

Player of year — Brittany McPhee, Mount Rainier.

First team — Brittany McPhee, so., Mount Rainier; Taylor Buie, sr., Emerald Ridge; Brooke Pahukoa, jr., Lake Stevens; Brooke Gallaway, sr., Central Valley; Brooke Bowen, sr., Skyview.

Honorable mention — Sadie Sparks, sr., Chiawana; Darah Huertas-Vining, Federal Way; Ali Forde, sr., Woodinville.

Class 3A

Player of year — Heather Corral, Prairie.

First team — Heather Corral, sr., Prairie; Sasha Weber, sr., Timberline; Khadidja Toure, sr., Kamiakin; Airashay Rogers, sr., Hazen; Jadea Brundidge, sr., Franklin.

Honorable mention — Caitlin Carr, sr., Auburn Mountainview; Brianne Lasconia, sr., Shorecrest; Margreet Barhoum, sr., Meadowdale; Jackie Lanz, jr., Prairie; Jalen Carpenter, sr., Bremerton.

Class 2A

Player of year — Jamie Weisner, Clarkston.

First team — Jamie Weisner, sr., Clarkston; Kortney Grattic, sr., Lynden; Uriah Thomas, sr., W.F. West; Sammi Jo Blodgett, sr., Wapato; Yasi Mohsenian, sr., East Valley (Yakima).

Honorable mention — Mariah Swanson, jr., Burlington-Edison; Kourtney Eaton, fr., Mark Morris; Ciara Pedroni, sr., Fife; Payton Parrish, jr., Grandview.

Class 1A

Player of year — Katie Collier, Seattle Christian.

First team — Katie Collier, sr., Seattle Christian; Kara Staggs, jr., Okanogan; Carly Meister, sr., Elma; Alyssa Maine, Freeman; Maddi Seidl, jr., Castle Rock.

Honorable mention — Rachel Staudacher, sr., Cedar Park Christian (Bothell); Jasmine Hommes, sr., Lynden Christian; Lexi Cameron, sr., Goldendale.

Class 2B

Player of year — Kelsey Moos, Reardan.

First team — Kelsey Moos, jr., Reardan; Amber Jones, sr., White Swan; Carley Kitzman, sr., Naselle; Kendra Staymates, sr., Riverside Christian; Chandler Smith, so., Brewster.

Honorable mention — Mandy Southard, sr., Entiat; Kami Bates, sr., NW Christian (Lacey); Dani Grosshans, Adna; Demi Sahlinger, Napavine; Chantel Heath, Reardan.

Class 1B

Player of year — Haley Moser, Colton.

First team — Haley Moser, sr., Colton; Marisa Broersma, sr., Sunnyside Christian; Cherish Moss, sr., Neah Bay; Jenna Moser, so., Colton; Amanda Humphreys, Lummi.

Honorable mention — Linda Cook, sr., Mary M. Knight; Jamie Venema, jr., Bickleton; Grace Druffel, sr., Colton; Lindsay Loe, Columbia (Hunters); Briann Maley, sr., Rosalia.

News where, when and how you want it

Email Icon


Advertising