Skip to main content
Advertising

Originally published Tuesday, March 20, 2012 at 10:55 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Tuesday's detailed prep tennis results

Nicole Bouche, M, beat Nadean Al-Ali, 7-6, 6-2; Gill Braden M, beat Rebecca Prete, GP, 6-2, 6-1; Sierra Wright, GP, beat Stefanie Roesli...

Prep sports gear

Find your school. Custom t-shirts,
hoodies and more. Shop now!
Powered by Prep Sportswear

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Girls

WesCo

Glacier Peak 4, Mountlake Terrace 3

Singles — Nicole Bouche, M, beat Nadean Al-Ali, 7-6, 6-2; Gill Braden M, beat Rebecca Prete, GP, 6-2, 6-1; Sierra Wright, GP, beat Stefanie Roesli, 7-5, 6-3; Mia Selin, GP, beat Kaylee Cooper, 6-2, 6-3.

Doubles — Emme Davis-Brie Rosalez, GP, beat Nancy Nguyen-Allison Lorraine, 7-6, 7-5; Andrea Giuffrida-McKayla Floe, M, beat Parker Bahnor-Nicole Stowt, 0-6, 6-4, 11-9; Rebecca Rodriguez-Ashley Green, GP, beat Madison Haney-Rebecca Simmons, 6-2, 6-0.

Lynnwood 5, Meadowdale 2

Singles — Monica Kwong, L, beat Isabel Reeb, 6-0, 6-0; Cristina Borsan, L, Jiwon Han, 6-4, 6-1; Hannah Ham, L, beat Sage Hayes, 6-1, 6-4; Arianna garcia, L, Tasia Autio, 6-2, 6-4.

Doubles — Prascilla Vorng-Dalica Tuy, L, beat Jenn Bishop-Andrea Kang, 6-2, 6-4; Maddy Shields-Michelle Cho, M, beat Tiffany Ta-Halee Brodrick, 6-4, 6-7, 7-5; Sarah Hamburg-Eva Daniggelis, M, Cheben Martell-Lena Shepel, 6-2, 6-0.

Shorewood 7, Marysville Getchell 0

Singles — Francesca O'Malley beat Savaddy Lee, 6-4, 6-4; Daniella Brengelmann beat Sammy Wallace, 6-1, 6-1; Marija Feller beat Jhocelin Flores, 6-0, 6-1; Genevieve O'Malley beat Brianna Green, 6-1, 6-0.

Doubles — Yuanne Corbett-Stephanie Ngy beat Eryka Alexander-Mayra Hernandez, 6-0, 6-1; Maddie Welch-Abby Drake beat Lily Lee-Megan Uhler, 6-1, 6-0; Kristen Smith-Emma Brons beat Gabby Crawler-Molly Meissner, 6-1, 6-1.

KingCo 4A

Woodinville 5, Inglemoor 2

Singles — Sabrina Demerath, I, beat Jenny Foote, 7-5, 6-1; Janae Chinn, I, beat Cora Byers, 6-2, 6-2; Erika Springer, W, beat Sara Tari, 6-0, 6-0; Jenna Graham, W, beat Christy Hanson, 6-1, 6-3.

Doubles — Geena Glen-Melissa Joseph, W, beat Hannah Talmage-Marjorie Chappel, 6-1, 6-2; Emily Chambers-Naveena Sathiyamoorthy, W, beat Krista Loutsis-Liliam Liang, 6-0, 6-1; Alex Taylor-Rachel Lanter, W, beat Megan McGuinness-Madison Chan, 4-6, 6-0, 1-0(10-7).

Lake Washington 5, Redmond 2

Singles — Jess Lund, LW, beat Sarah Du, 6-4, 7-4(7-1); Jelena Aleksov, LW, beat Sophia Xu, 6-1, 6-3; Joyce Lin, LW, beat Priya Ganeson, 6-0, 6-3; Amanda Levine, LW, beat Meg Holtziner, 6-0, 6-3.

Doubles — Chloe Nash-Taylor Lipking, LW, beat Marissa Craig-Foye LaFond, 6-1, 6-3; Haley Blatter-Erin Friedland, R, beat Kim Koshman-Mary Nelson, 6-2, 6-4; Amanda Lin-Celine deJong, R, beat Shada Shomali-Marissa Kirk, 6-3, 6-4.

Coed

Metro League

Bainbridge 11, Eastside Catholic 0

Boys singles — Matt Alderson beat Michael Merz, 6-0, 6-0; Jacob Christiensen beat Evan Gordon, 6-2, 6-1; Mark Schoener-Scott beat Brady Bononcini, 6-0, 6-0.

Girls singles — Kate Jameson beat Megan Bastian, 6-1, 6-3; Jordan Ferguson beat Nicolette Dworkin, 2-6, 6-2, 6-0; Meghan Hill beat Tracey Bakun, 7-6(2), 6-0.

Boys doubles — Keet Curtis-Ben DeVries beat Kenta Keleher-Michael Bilsborough, 6-0, 6-0; Jack Pendleton-Cooper Hayes beat Shota Keleher-Matt Bislborough, 6-1, 6-0.

Girls doubles — Sadie Dedon-Merce Chamness beat Whitney Sparks-Jordyn Mosher, 6-3, 3-6, 6-1; Ashley Huffnagle-Margaux Henderson beat Julia Hormuth-McKenna Boit, 6-2, 6-1.

Mixed doubles — Emma Tallworthy-Michael Bock beat Molly Snorsky-Brett Alling, 6-3, 6-1.

News where, when and how you want it

Email Icon

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising