Advertising

The Seattle Times Company

NWjobs | NWautos | NWhomes | NWsource | Free Classifieds | seattletimes.com

High School Sports


Our network sites seattletimes.com | Advanced

Originally published April 14, 2010 at 5:55 PM | Page modified April 14, 2010 at 8:01 PM

Comments (0)     E-mail E-mail article      Print Print      Share Share

Track and field state leaders

Leading marks through April 14, as reported to www.athletic.net.

Boys

100 meters — Bobby Condon, Gonzaga Prep 10.54; Randy Koon, Moses Lake, 10.74; Tyler Guinn, Ferris, 10.84; Wes Bailey, Mead, 10.84; Trent Robinson, Lewis, 10.84; Nathan Batters, North Central, 10.84.

200 — Michael Berry, Rainier Beach, 21.84; Wes Bailey, Mead, 21.84; Phillip Puccino, Steilacoom, 22.04.

400 — Michael Berry, Rainier Beach, 48.73; Maurice McNeal, Federal Way, 49.10; Jacob Sealby, Wenatchee, 49.34.

800 — Kyle Blume, Bishop Blanchet, 1:54.70; Jesse Jorgensen, Puyallup, 1:55.86; Tim Pettit, Kentwood, 1:56.17.

1,600 — Kenny Krotzer, Auburn Riverside, 4:14.04; Ben Johnston, North Central, 4:16.38; Mack Young, Redmond, 4:18.40.

3,200 — Mitchell Briggs, Jackson, 9:09.49; Drew O'Donoghue-McDonald, Seattle Prep, 9:11.47; Kenny Krotzer, Auburn Riverside, 9:17.18.

110 hurdles — Alec Fellows, Edmonds-Woodway, 14:56; Aric Walden, Newport, 14.62; Garrett Gerling, Walla Walla, 14.73.

300 hurdles — Jeff Sloat, Eastlake, 38.95; Isaiah Bennett, Gig Harbor, 39.20; Robert Shelby, Federal Way, 39.31.

Shot — Jon Lawson, Prairie, 60-0 ½; Will Lohman, Chewelah, 58-8; Ryan MacDonald, Sehome, 55-4.

Discus — Derek Eager, Tahoma, 182-9; Jon Lawson, Prairie, 173-1; Jordan Arakawa, Capital, 171-10.

Javelin — Derek Eager, Tahoma, 218-7; Curtis Clauson, King's, 202-2; Malaki Seanoa, Everett, 200-11.

advertising

Pole vault — Austin McCrum, Stevenson, 15-0; Marcus Schooley, Davis, 14-7; Brett Mattson, Blaine, 14-1.

High jump — A.J. Maricich, Mead, 6-11; Kasen Williams, Skyline, 6-9; Jeremy Beck, Mead, 6-8; Isaiah Davis, South Kitsap, 6-8; Devon Kiser, Glacier Peak, 6-8.

Long jump — Spencer Marr, Clover Park, 23-7 ¼; Rahmel Dockery, Curtis, 23-6; Alec Fellows, Edmonds-Woodway, 23-5.

Triple jump — Kasen Williams, Skyline, 48-0; Kinsley Ojukwu, Union, 47-3; Levi Taylor, Lewis & Clark, 46-4.

Hammer — Bobby Rodgers, Everett, 170-7; Will Peters, Chewelah, 141-0; Isaac Graves, Glacier Peak, 128-0.

Girls

100 — Kishia Mitchell, Rogers (Puyallup), 12:28; Germe Poston, Franklin Pierce, 12:36; Cherish Morrison, Blaine, 12:45.

200 — Haley Winters, Bethel, 25.46; Chantel Jaeger, West Valley (Yakima), 25.47; Cherish Morrison, Blaine, 25:47.

400 — Stephenie Cummings, Glacier Peak, 57.29; Megan Kelley, Camas, 57:74; Maddie Meyers, Northwest School, 58.16.

800 — Maddie Meyers, Northwest School, 2:12.90; Baylee Mires, Mead, 2:13:29; Li Murphy, Annie Wright, 2:16.84.

1,600 — Maddie Meyers, Northwest School, 4:59.46; Anna Dailey, Garfield, 5:02.02; Annie Moore, Sehome, 5:06.58.

3,200 — Marisa Vander Malle, Pasco, 11:00.27; Camille Parsons, Camas, 11:09.70; Anna Dailey, Garfield, 11:11.70.

100 hurdles — Tate Latimer, Tahoma, 14.84; Kayla Stueckle, Emerald Ridge, 14.88; Rachel McQuivey, Skyview, 15:28.

300 hurdles — Kayla Stueckle, Emerald Ridge, 43:70; Carley McCutchen, White River, 45.84; Tate Latimer, Tahoma, 46.13.

Shot — Alyx Toeaina, Kentwood, 41-8 ½; Courtney Hutchinson, Mead, 41-3; Jessica Bush, Eisenhower, 41-3.

Discus — Alexis Sarver, Arlington, 132-11; Alyx Toeaina, Kentwood, 129-9; Alexa Lindseth, Ferris, 128-10.

Javelin — Christine Kirkwood, Othello, 151-0; Anna Adamko, Columbia River, 139-8; Courtney Fairhart, Eatonville, 134-8.

Pole vault — Tasha Clark, Mead, 11-7; Niki Stilwill, Burlington-Edison, 11-0; Brienna Palmer, Burlington-Edison, 11-0; Kelsey Bueno, Kent-Meridian, 11-0; Cheyenna Pinley, Squalicum, 11-0.

High jump — Sasha Weber, Timberline, 5-8; Audrey Ketcham, Wenatchee, 5-8; Brittany Grandy, Sedro-Woolley, 5-5; Veronica Bradley, Hanford, 5-5.

Long jump — Zoe Moller, Sehome, 18-1; Megan Kelley, Camas, 18-1; Shantae Young, Oak Harbor, 18-0.

Triple jump — Tess Parent, Inglemoor, 38-4 ¾; Kelsey Lin, Ferris, 37-6 ½; Shantae Young, Oak Harbor, 37-01/2.

Hammer — Michaelyn Mills, Mead, 108-6; Amanda Muchmore, Glacier Peak, 87-2, Paige Wanner, Central Valley, 76-2.

E-mail E-mail article      Print Print      Share Share

More High School Sports

NEW - 8:27 PM
All-league boys basketball teams

NEW - 8:31 PM
All-league girls basketball teams

All-league girls basketball teams

NEW - 8:21 PM
Stars of the week

Gonzaga Prep wins with defense, 61-41 | 4A Boys

More High School Sports headlines...

Comments
No comments have been posted to this article.


Get home delivery today!

Video

Advertising

AP Video

Entertainment | Top Video | World | Offbeat Video | Sci-Tech

Marketplace

Advertising