Skip to main content
Advertising

Originally published October 6, 2013 at 12:40 AM | Page modified October 7, 2013 at 4:20 PM

  • Share:
           
  • Comments (0)
  • Print

Saturday’s prep cross country results

Cross country results for Saturday, Oct. 5

Most Popular Comments
Hide / Show comments
No comments have been posted to this article.
Start the conversation >

advertising

Boys

Curtis Cross Country Invitational

At Chambers Creek Properties Central Meadow (3.1 mi)

Team scores—1, Bellarmine Prep 103 2, Medical Lake 165 3, Kentridge 193 4, Bellevue 206 5, Curtis 221 6, Lindbergh 246 7, Sequim 249 8, Puyallup 252 9, Thomas Jefferson 292 10, Renton 308 11, Franklin 312 12, Peninsula 315 13, Shelton 328 14, Ballard 358 15, Graham-Kapowsin 378, 16, Emerald Ridge 390 17, Hazen 421 18, Capital 423 19, Klahowya 483 20, North Kitsap 488 21, Black Hills 508 22, North Thurston 529 23, Mt Rainier 553 24, Kent Meridian 592 25, Rogers-Puyallup 607 26, W F West 748 27, Woodrow Wilson 762 28, White River 771 29, Steilacoom 774 30, Lincoln 819 31, Orting 874 32, Bremerton 886 33, Spanaway Lake 914 34, Tenino 1044.

Individuals—1, Kyle Pratt, Bellevue, 15:49,77; 2, Ben Monk, Capital, 15:56.16; 3, Edalkachew Abebaw, Lindbergh, 16:02.49; 4, Jack Yearian, Bellarmine Prep, 16:09.26; 5, Will Sherman, Bellarmine Prep, 16:14.67; 6, Micah Dingfield, Medical Lake, 16:14,68; 7, Domenic Rehm, Medical Lake, 16:15.98; 8, Shay Glackin-Coley, Stadium, 16:16.75; 9, James Konugres, Ballard, 16:16.90; 10, Cody Williamson, Shelton, 16:17.26

Twilight Invitational

At Cedarcrest GC (3.1 mi)

3A-4A

Team scores—Redmond 102, Garfield 139, Eastlake 145, Kamiak 195, Bothell 216, Lake Stevens 232, Shorewood 233, Glacier Peak 252, Interlake 254,Sunset 260, Skyline 267, Inglemoor 309, Mountlake Terrace 309, Mercer Island 323, Roosevelt 366, Newport-Bellevue 379, Arlington 477, Woodinville 530, Bainbridge 543, Meadowdale 611, Shorecrest 640, Evergreen-Vancouver 669, Monroe 693, Enumclaw 697, Stanwood 709, Everett-Cascade 743, Edmond Woodway 752, Marysville Getchell 801, Lynnwood 816, Everett 820, Marysville-Pilchuck 839, Moses Lake 840, Auburn 848, Timberline 955, Highline 981, Mariner 1002

Individuals—1, Charlie Barringer, Bothell, 15:40.5; 2, Adam Houston, Roosevelt, 15:41.3; 3, Miler Haller, Edmonds-Woodway, 15:44.2; 4, Dylan Hayes, Garfield, 15:50.5; 5, Cameron Stanish, Garfield, 15:51.9; 6, Carter Aebi, Redmond, 15:56.8; 7, Omar Abdulla, Shorewood, 16:02.4; 8, Blake Slattengren, Inglemoor, 16:03.3; 9, Devin Wulff, Redmond, 16:03.5; 10, Jacob Straus, Bothell, 16:05.8.

1A-2B

Team scores—Sehome 39, King’s 110, Cedar Park Christian 129, Northwest School 158, Franklin Pierce 166, Sumner 197, Archbishop Murphy 201, Evergreen 215, Fife 239, Foster 245, Tyee 265, Noth Masson 283, Granite Falls 291, Seattle Academy 316, Clover Park 348, Ilwaco 373

Individuals—1, Graham Peet, Northwest School, 16:02.6; 2, Andrew Ayers, King’s, 16:06.5; 3, Tibebu Proctor, Northwest School, 16:11.5; 4, Kirby Overman, Sehome, 16:16.5; 5, Riley Allsop, Sehome, 16:39.6; 6, Marques Chacon, Evergreen, 16:44.7; 7, Alebachew Shiferaw, Tyee, 16:47.6; 8, Stephan Hull, Franklin Pierce, 16:53.9; 9, Nate Letavec, Sehome, 17:03.9; 10, Colton Johnsen, Sehome, 17:07.2.

Girls

Curtis Invitational

At Chambers Creek Properties Central Meadow (3.1 mi)

Team scores—1, Bellarmine Prep 50 2, Capital 783, Bellevue 104 4, Peninsula 127 5, Ballard 174 6, Lindbergh 177 7, Kent Meridian 227 8, Shelton 266 9, Kentridge 293 10, Medical Lake 299 11, Emerald Ridge 301 12, Rogers-Puyallup 337 13, Steilacoom 346 14, Stadium 362 15, Curtis 397 16, White River 401 17, North Kitsap 453 18, Klahowya 456 19, Black Hills 484 20, Hazen 533 21, Woodrow Wilson 573 22, Orting 585 23, Sequim 648 24, Puyallup 656; 25, W F West 690.

Individuals—1, Jordan McPhee, Mt. Rainier, 18:37.60; 2, Olivia Baerny, Kent-Meridian, 18:43.80; 3, Emily Thomas, Bellarmine Prep, 18:45.10; 4, Lauren Pierson, Capital, 18:55.08; 5, Katherin Penner, Bellevue, 18:57.30; 6, Miranda Ross, Bellarmine Prep, 19:01.43; 7, Madison Colley, Emerald Ridge, 19:01.88; 8, Laura Staeheli, Bellarmine Prep, 19:10.37; 9, Kathleen Ramsey, North Kitsap, 19:20.36; 10, Samantha Patterson, Rogers-Puyallup, 19:24.21.

Twilight Invitational

At Cedarcrest GC (3.1 mi)

3A-4A

Team scores—Glacier Peak 111, Sunset 124, Eastlake 155, Garfield 155, Skyline 177, Redmond 228, Roosevelt 241m Inglemoor 249, Mountlake Terrace 279, Kamiak 331, Lynnwood 340, Arlington 342, Mount Si 359, Mercer Island 366, Bainbridge 371, Interlake 383, Lake Stevens 409, Bothell 423, Newport 457, Enumclaw 507, Shorecrest 509, Stanwood 568, Shorewood 588, Marysville Getchell 678, Auburn 700, Moses Lake 749, Monroe 756.

Individuals—1, Charlotte Corless, Sunset, 17:59.3; 2, Amber Rose, Inglemoor, 18:15.2; 3, Mikayla Pivec, Lynnwood, 18:34.7; 4, Kelsey Dunn, Redmond, 18:39.0; 5, Maize Brewer, Skyline, 18:45.2; 6, Hailey Kettel, Edmonds-Woodway, 18:50.4; 7, Izzi Olive, Garfield, 18:57.0; 8, Devon Bortfeld, Eastlake, 19:03.6; 9, Hannah Swanson, Roosevelt, 19:04.8; 10, Stephenie Spencer, Bothell, 19:06.3.

1A-2B

Team scores—Sehome 26, King’s 72, Northwest School 75, Sumner 153, Cedar Park Christian 172, Foster 194, Tyee 214, Seattle Academy 219, Franklin Pierce 235, Naselle 250, North Mason 253, Ilwaco 260,

Individuals—1, Kacey Kemper, Kings, 18:57.8; 2, Emily Pittis, Sehome, 19:03.5; 3, Hazel Carr, Northwest School, 19:11.6; 4, Ellie Rowan-Arnet, Sehome, 19:24.2; 5, Ruby Watson, Sehome, 19:34.5; 6, Alem Belete, Foster, 19:38.6; 7, Zanna Sullivan, Sehome, 19:47.8; 8, Jessa Clark, Sehome, 20:10.7; 9, Aili Emory, Sehome, 20:12.6; 10, Patryce McWilliams, Franklin Pierce, 20:16.9.

The Seattle Times Historical Archives

Browse our newspaper page archives from 1900-1984


Advertising
The Seattle Times

To keep reading, you need a subscription.

We hope you have enjoyed your complimentary access. Subscribe now for unlimited access!

Subscription options ►

Already a subscriber?

We've got good news for you. Unlimited seattletimes.com content access is included with most subscriptions.

Subscriber login ►