The Seattle Times
High School Sports

Low-graphic news index | Mobile site


Wednesday, December 12, 2012 - Page updated at 06:00 p.m.

Thursday, Dec. 6 boys swimming results


Kent-Meridian vs. Mount Rainier

(Team scores not available)200 medley relay — Mount Rainier (Tongue, Williams, Reiff, Smout) 1:49.84. 200 free — Rancher/Powell, MR, 2:07.70. 200 IM — Smith, MR, 2:16.99. 50 free — Williams, MR, 22.98. Diving — DeDalto, MR, 145.80. 100 fly — Wammer, MR, 1:02.51. 100 free — Meyers, MR, 50.77. 500 free — Burdine, MR, 5:32.21. 200 free relay — Mount Rainier (Smith, McClean, Meyers, Williams) 1:32.61. 100 back — Wammer, MR, 1:04.32. 100 breast — Shimp, MR, 1:23.13. 400 free relay — Mount Rainier (Meyers, Williams, Reiff, Smith).

Mercer Island 125, Newport 60

200 medley relay — Mercer Island (Andrew Weiss, Andrew Fukuda, Duncan Koontz, Noah Deiparine), 1:41.16. 200 free — Ben Allen, N, 1:48.17. 200 IM — Andrew Pana, N, 2:01.98. 50 free — Weiss, MI, 21.34. Diving — Cody Hall, MI, 206.00. 100 fly — Ian Caldwell, MI, 1:00.31. 100 free — Weiss, MI, 47.52. 500 free — David Conger, MI, 4:59.22. 200 free relay — Mercer Island (Deiparine, Brandt Waesche, Caldwell, Weiss), 1:33.40. 100 back — Tyler Yee, N, 57.05. 100 breast — Deiparine, MI, 1:03.20. 400 free relay — Mercer Island (Waesche, Samuel Peterson, Samuel Chong, Caldwell), 3:32.09.

Issaquah 102, Ballard 71

200 medley relay — Issaquah (Ben Nussbaum, Austin Melody, Gabe Florsheim, Henry Pratt), 1:43.15. 200 free — Nussbaum, I, 1:56.72. 200 IM — Nussbaum, I, 2:07.45. 50 free — Willy Matsuda, I, 23.63. Diving — Evan Arends, B, 148.20. 100 fly — Florsheim, I, 55.10. 100 free — Kyle Garrity, B, 54.28. 500 free — Matsuda, I, 5:19.23. 200 free relay — Issaquah (Matsuda, Jason Klein, Caleb Walin, Florsheim), 1:35.70. 100 back — Timothy Porter, B, 1:12.00. 100 breast — Michael Badiozamani, I, 1:12.29. 400 free relay — Issaquah (Matsuda, Melody, Pratt, Nussbaum), 3:26.64.

Redmond 97, Woodinville 88

200 medley relay — Redmond (Albert Jiang, Eric Klassen, Nicholas Kodati, Michael Pavlov) 1:50.99. 200 free — Xavier Graham, R, 1:54.34. 200 IM — Ryan Harper, R, 2:17.71. 50 free — Max Emerick, W, 0:23.19. Diving — Phillip Klassen, R, 248.40. 100 fly — Nicholas Kodati, R, 0:58.27. 100 free — Michael Pavlov, R, 0:53.32. 500 free — Max Emerick, W, 5:20.94. 200 free relay — Woodinville (Zachary Oropesa, Gunner Burn, Joshua Scheck, Max Emerick) 1:34.64. 100 back — Nicholas Kodati, R, 1:04.46. 100 breast — Xavier Graham, R, 1:05.78. 400 free relay — Woodinville (Joshua Scheck, Zachary Oropesa, Gunner Burn, Max Emerick) 3:35.63.

Eastlake 106, Juanita 79

200 medley relay — Eastlake (Jackson Berman, Kuroshe Mahak, Markus Zimmerman, Chris Koehler) 1:48.73. 200 free — Ryan Caraway, E, 2:08.13. 200 IM — Kuroshe Mahak, E, 2:17.86. 50 free — Jackson Berman, E, 24.50. Diving — Gabe Wattenbarger, E, 130.80. 100 fly — Max Peterson, J, 57.58. 100 free — Markus Zimmerman, E, 53.30. 500 free — Jackson Berman, E, 5:03.14. 200 free relay — Eastlake (Kuroshe Mahak, Josh Wang, Caleb Alleva, Chris Koehler) 1:43.31. 100 back — Kyle Grichel, J, 1:01.69. 100 breast — Kuroshe Mahak, E, 1:06.38. 400 free relay — Eastlake (Markus Zimmerman, Caleb Alleva, Ryan Caraway, Jackson Berman) 3:39.53.

Stanwood 108, Mountlake Terrace 59;

Edmonds-Woodway 103, Stanwood 67

200 medley relay — Edmonds-Woodway (Peter Dootlittle, Alex Nguyenle, Ken Weller, Orion O'Malley) 1:49.50. 200 free — Sam Armentrout, MLT, 2:05.26. 200 IM — Alex Nguyenle, EW, 2:11.60. 50 free — Orion O'Malley, EW, 23.74. 100 fly — Ken Weller, EW, 1:00.61. 100 free — Peter Doolittle, EW, 53.44. 500 free — Wyatt Allemann, MLT, 6:02.16. 200 free relay — Stanwood (Kevin Escobar, Conor Schmidt, Kevin Sandquist, Jacob Land) 1:42.85. 100 back — Peter Doolittle, EW, 1:01.87. 100 breast — Sam Armentrout, MLT, 1:08.84. 400 free relay — Edmonds-Woodway (Kellen Jay, Orion O'Malley, Ken Weller, Peter Doolittle) 3:44.95.

Meadowdale 102, Marysville Getchell 66

200 medley relay — Meadowdale (Flynn, Phipps, Kelly, Olsen) 1:53.92. 200 free — Michael Cozart, MG, 2:14.68. 200 IM — Taylor Dalton, MG, 2:26.77. 50 free — Cole Olsen, M, 25.13. 100 fly — Chris Flynn, M, 58.37. 100 free — Cole Olsen, M, 57.59. 500 free — Kyle Barnett, M, 6:39.63. 200 free relay — Marysville-Getchell (Cozart, Lindgren, Corcoran-Clark, Swan) 1:54.11. 100 back — Nick Bartish, M, 1:29.66. 100 breast — Briesen Williams, MG, 1:29. 400 free relay — Meadowdale (Flynn, Kelly, Olsen, Barnett) 3:50.97.

Shorewood 116, Cascade 54

200 medley relay — Shorewood, 1:49.98. 200 free — Arne Landboe, S, 2:00.33. 200 IM — Andrew Garrison, S, 2:10.94. 50 free — Adam Hill, S, 24.06. 100 fly — AJ Jenkins, C, 53.92. 100 free — Landboe, S, 55.80. 500 free — Tarek Farouk, C, 5:38.29. 200 free relay — Shorewood, 1:33.24. 100 back — Jenkins, C, 57.09. 100 breast — Torrey Morales, S, 1:10.23. 400 free relay — Cascade (Travis Spitzock, Kyle Stober, Farouk, Jenkins), 3:41.75.

Kamiak 126, Oak Harbor 53

200 medley relay — Kamiak (John Stupey, Alonzo Tacuyan, Henry Limm, Shelby Lee) 1:43.12. 200 free — Andrew Lewis, K, 1:56.45. 200 IM — John Stupey, K, 1:58.00. 50 free — Shelby Lee, K, 22.87. Diving — Jared Christner, K, 1:53.35. 100 fly — Henry Limm, K, 55.38. 100 free — John Stupey, K, 49.26. 500 free — Shelby Lee, K, 5:09.61. 200 free relay — Kamiak (John Stupey, Andrew Lewis, Magnus Lagerkrans, Shelby Lee) 1:33.32. 100 back — Henry Limm, K, 1:02.23. 100 breast — Josh Jepsen, OH, 1:02.14. 400 free relay — Kamiak (Takeru Doi, Kristopher Kusuda, Chris Thomsen, Alonzo Tacuyan) 3:54.32.

Shorecrest 119, Snohomish 48;

Shorecrest 108, Glacier Peak 62

200 medley relay — Shorecrest (Zachary Hartje, Trent Jones, Jeremy Creagan, Michael Doquilo) 1:58.43 200 free — Carter Osborne, Sc, 1:51.13. 200 IM — Aaron Zevenbergen, Sc, 2:18.46. 50 free — Russel Groves, Sc, 24.26. Diving — Aaron Moss, Sc, 249.30. 100 fly — Axel Wickstrom, Sc, 1:01.36. 100 free — Carter Osborne, Sc, 49.33. 500 free — Patrick McDowell, GP, 5:41.26. 200 free relay — Shorecrest (Brian Okazaki, Russel Groves, Axel Wickstrom, Carter Osborne) 1:35.79. 100 back — Aaron Zevenbergen, Sc, 1:04.86. 100 breast — Kyle Christenson, GP, 1:05.87. 400 free relay — Shorecrest (Russel Groves, Axel Wickstrom, Ruud Gunnar, Carter Osborne) 3:39.13.

Copyright © The Seattle Times Company